В своето историческо развитие дружеството на „ВМЗ“ е известно през 1948 г. като „Завод – 23“, а от септември 1950 г. като „Завод – 11“, което е известно и до днес за изделията ни от специалното производство. Десет години по-късно в предприятието са извършени разширения, специализация и концентрация на производството. Обособените във връзка с това няколко завода налагат ново название: Обединено промишлено предприятие „Вазовски машиностроителни заводи“ – Сопот – „ВМЗ“. След създаване на държавните стопански обединения (ДСО) през 1971 г. предприятието се преименува в Обединени заводи „Вазовски машиностоителни заводи“ (ОЗ „ВМЗ“), а в началото на 1977 г. – Машиностроителен комбинат „Вазовски машиностроителни заводи“ (МК „ВМЗ“). В недалечно минало и в наши дни предприятието минава през различни етапи на развитие. На 12 ноември 1991 г. „ВМЗ“ се регистрира от Пловдивския окръжен съд с решение с № 12274 като еднолично дружество с ограничена отговорност (ЕООД). От 25 ноември 1997 г. „ВМЗ“ – ЕООД се регистрира като „ВМЗ“ АД („Вазовски машиностроителни заводи“ акционерно дружество), а през 1999 г. – като „Вазовски машиностроителни заводи“ ЕАД.
„Вазовски машиностроителни заводи“ ЕАД е българско държавно предприятие за производство на боеприпаси със седалище гр. Сопот.
Основната продукция на предприятието са неуправляеми и управляеми противотанкови снаряди и други артилерийски боеприпаси, неуправляеми авиационни ракети и взриватели.
На 9 юни 1936г е направена първата копка на Държавната военна фабрика.
В периода на строежа и оборудването на фабриката до 1939г. началник е ген. Асен Красновски, а когато е повишен в началник отдел „ Доставки и предоволствия“ при „ Военно министерство“, полк. Боню Гочев е назначен на неговото място. Успоредно с дострояването на фабриката, полк. Гочев за първи път пуска в производство гранатохвъргачки, мини и запалки по германска технология, както и инструментално производство.
Периодът от 1944г. до края на 1948г. може да се раздели на два етапа. Първият етап обхваща годините на Втората световна война, когато цялото производство е било подчинено на нуждите на фронта, а вторият - годините на възстановяване на народното стопанство. Това налага фабриката да се специализира в производството на машини за селското ни стопанство – плугове и лемежи, брани, редосеялки, култиватори и др.
През 1958г се проектира ново производство – лагерно. През 1960г. се произвеждат и първите български лагери. „ Вазовски машиностроителни заводи“ е единствен производител на лагери в България.
Настъпват години на динамично разрастване, развитие и усъвършенстване. Произвеждат се нови изделия: сенокосачки, стругово-фрезова машина „Родина“ с различни модификации и др. Първите изделия, които се усвояват и произвеждат, са ръчни гранати, 22 mm осколочно-фугасни изстрели, 122 mm изстрели за гаубица, взриватели, 75 mm изстрел и 105 mm снаряд за оръдие „Круп“. Този обновителен процес обхваща и инструменталното производство, започнало през 1939 г. като инструментално отделение на тогавашната Държавна фабрика. Работи се на високопроизводителни стругове, шлайф машини машини, копиршлайфмашини и др. За да се задоволят нарастващите нужди от инструментална екипировка на останалите заводи, част от ВМЗ, инструменталното производство се разширява и модернизира. За първи път в България през 1986г се внедрява гъвкава система за производство на щампи, щанци и пресформи. Изработват се дискове за рязане и шлифоване на метали. В края на 80-те години се поставя началото на нов процес в историята на отбранителната промишленост. Този процес е конверсията и представлява преструктуриране на отбранителната промишленост на дадена страна.
„ВМЗ“ ЕАД традиционно участва в много български и международни изложения. От 1947 г. е редовен участник на Пловдивския мострен панаир. Участник е в специализираното изложение „Хемус“. Търговската марка „ВМЗ“ се е наложила на местния и международния пазар.